FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj
Forum CHC Champion Club Strona Główna
->
Wasze Hodowle.!
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Regulaminy.!
----------------
Szukam Sędziów.!
Regulamin Ogólny.!
Regulamin Wystaw.!
Wystawy.!
----------------
Wystawy Expresowe.!
Wystawy Ogólne i Grupowe.!
Zawody Sportowe.!
Wasze Hodowle.!
----------------
Handling.!
Mioty
Wasze Hodowle.!
Pytania dla Początkujących.!
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Silver
Wysłany: Sob 18:30, 14 Lip 2007
Temat postu: .:Malownicza Sfora:.
Hodowla powstała najpierw pod nazwą Apple Dream i działała wyłącznie na blogu. Hodowałam w tedy Amerykańskie Cocker Spaniele i dobrze mi się żyło ^^ Trwało to do czasu, gdy weszłam na starego bloga Kidy z jej hodowlą. To był mój pierwszy krok w cudowny świat wystaw dogzów. Szybko więc zmieniła hodowaną rasę na beaucerony, a nazwę na ,,Tandaradei''. Nazwa ta wzięła się od tytułu jednego z opowiadań mojego ukochanego autora, a mianowicie A. Sapkowskiego. Era beauceronów nie trwała jednak długo. Szybko zdałam sobie sprawę, że hoduje je wyłącznie dlatego, że nikt takowej rasy nie posiadał. Dodatkowo zraziła mnie moda, która szybko ogarnęła beaucerony. Pewnie dlatego znów wróciłam do moich kochanych cockerów. Po drodze zaplątały się też takie psy jak Cyryl od Luny oraz Bailey od Kidy. Hodowla, która zachowała starą nazwę, działała o wiele prężniej od poprzedniej. Wiele się nauczyłam od tego czasu, i o wystawach, i o sportach, i przede wszystkim o ludziach. Przyszedł jednak znów czas na gruntowne zmiany. Stało się tak zaraz po tym, jak zaóważyłam w sobie starą manię kolekcjonowania cockerów. Nie mogłam pozwolić, aby moja hodowla rozrosła się do niebotycznych rozmiarów, na co się niestety, zapowiadało. Dlatego z bólem serca zamknęłam ,,Tandaradei’’, aby zacząć wszystko od początku. Tym razem jednak nie był to nieprzemyślany wybór. Porządnie zastanowiłam się – jaką rasę najbardziej kocham w rzeczywistym świecie? Boksery. Jaki charakter psa najbardziej mi odpowiada? Wesoły, towarzyski, odważny, wierny, mądry. Po prostu bokserzy. Z jaką rasą najbardziej związana jestem ja i moja rodzina? Z bokserami! A wreszcie, jakiej rasy mam psa? No boksera!
Na tym się jednak nie skończyło. Wiele osób pamięta, że zanim zamknęłam ,,Tandaradei’’ i przerzuciłam się na boksery, sprowadziłam sobie jednego przedstawiciela. Wszystko po to, aby upewnić się, czy ta rasa odpowiada mi też w Dogzach. Przeżyłam już wiele bokserzych plików ras i żaden mi się jak dotąd nie spodobał. Dlatego byłam nieufna co do następnego. Jednak ten na który trafiłam, przetrwał jakoś moją ocenę. Od razu zakochałam się w brykającej po podwórku schroniska suni, która bardzo przypominała mi z pyska moją nieżyjącą już, prawdziwą bokserkę Cytrę. Dlatego też dostała na jej cześć imię Cytra. Tak zaczęła się moja przygoda z bokserami. Ciekawe jak się skończy? Czas pokaże.
WYGLĄD OGÓLNY:
Bokser jest psem średniej wielkości, krótkowłosym, krępym o kwadratowej budowie, mocnym kośćcu oraz suchym, silnie rozwiniętym i plastycznie uwidocznionym umięśnieniu. W ruchu jest żywy. pełen siły i szlachetności. Nie może być ociężały, ani niezaradny jak również wątły i zbyt lekki.
PRAWIDŁOWE PROPORCJE:
Długość korpusu do wysokości w kłębie - kwadratowa sylwetka. tzn. linie poziome - podłoża i górna poprowadzona na wysokości kłębu oraz pionowe - na wysokości łopatki oraz guza siedzeniowego - tworzą kwadrat.
Głębokość klatki piersiowej do wysokości w kłębie = klatka piersiowa sięga do łokci. Głębokość klatki piersiowej wynosi potowe wysokości w kłębie.
GŁOWA:
Nadaje bokserowi charakterystyczny wygląd, jej wielkość musi zachowywać odpowiednie proporcje w stosunku do całego ciała, nie może sprawiać wrażenia ani za lekkiej, ani za ciężkiej. Kufa powinna być możliwie szeroka i mocna. Piękny wygląd głowy zależy od harmonijnej proporcji pomiędzy wielkością kufy i mózgoczaszki.
Kufa oglądana z dowolnej strony - od przodu, z góry lub z boku - zawsze musi pozostawać w odpowiedniej proporcji do mózgoczaszki, tzn. nigdy nic może sprawiać wrażenia za małej. Głowa powinna być sucha, tzn. bez żadnych fałd. Przy wytężonej uwadze psa, w naturalny sposób na głowie tworzą się jednak fałdy. Od nasady nosa po obu stronach przebiegają w dół trwale zaznaczone fałdy. Ciemna maska ogranicza się do kufy i musi wyraźnie różnić się od umaszczenia głowy, aby część twarzowa nie sprawiała zbyt ponurego wrażenia.
MÓZGOCZASZKA:
Czaszka:
Mózgoczaszka powinna być możliwie wąska i graniasta. Jest lekko wysklepiona, nie może być ani zbyt kulista i krótka, ani płaska i zbyt szeroka, potylica nie może być zbyt wysoka. Bruzda czołowa słabo zaznaczona, szczególnie między oczami nie może być zbyt głęboka.
Stop:
Czoło tworzy w stronę grzbietu nosa wyraźny uskok. Grzbiet nosa nie może przechodzić w część czołową jak u buldoga, ale nie może również być opadający.
TRZEWIOCZASZKA:
Nos:
Nos jest szeroki i czarny, bardzo lekko zadarty, szerokie nozdrza. koniuszek nosa umieszczony nieco wyżej niż nasada. Kufa: Kufa powinna być mocna we wszystkich trzech wymiarach, tzn. nie może być spiczasta, wąska, krótka ani zbyt płaska. Jej kształt określany jest przez: a) kształt szczęk, b) ustawienie kłów, c) rodzaj fafli. Kły muszą być rozstawione możliwie szeroko i mieć odpowiednią długość, dzięki czemu widziana od przodu kufa jest szeroka, niemal kwadratowa i tworzy z grzbietem nosa kąt rozwarty. Od frontu krawędź górnej wargi opiera się na krawędzi wargi dolnej. Wygięta do góry część żuchwy z dolną wargą, zwana brodą, nie może w sposób widoczny wysuwać się przed górną wargę, ani tym bardziej chować się pod nią. lecz powinna być zarówno od przodu, jak i z boku dobrze zaznaczona. Przy zamkniętym pysku kły i siekacze żuchwy, podobnie jak język nie mogą być widoczne. Wyraźnie widoczna jest frontalna bruzda górnej wargi.
Fafle:
Fafle dopełniają kształt kufy. Górna warga jest gruba i mięsista. Wypełnia ona lukę powstałą na skutek wysunięcia żuchwy, opierając się jednocześnie na jej kłach.
Oczy:
Ciemne oczy nie mogą być zbyt małe, ani też zbyt głęboko osadzone. Powinny wyrażać energię i inteligencję. Spojrzenie nie może być groźne ani zbyt przenikliwe.
Uszy:
Zachowane w stanie naturalnym są odpowiedniej wielkości, osadzone po bokach w najwyższej części mózgoczaszki. W spoczynku przylegają do policzków, w stanie wytężonej uwagi skierowane są do przodu tworząc wyraźną fałdę.
SZYJA:
Górna linia przebiega eleganckim łukiem od wyraźnie zaznaczonej nasady karku do kłębu. Szyja powinna być wystarczająco długa, okrągła, mocna. muskularna i sucha.
TUŁÓW:
Kwadratowy, oparty na silnych, prostych kończynach.
Kłąb:
Powinien być zaznaczony.
Grzbiet:
Włącznie z partią lędźwiową powinien być krótki, zwarty, prosty, szeroki i silnie umięśniony.
Zad:
Lekko opadający, nieznacznie wysklepiony i szeroki. Miednica powinna być długa i zwłaszcza u suk, szeroka.
Klatka piersiowa:
Głęboka, sięgająca aż do łokci. Głębokość klatki piersiowej równa się połowie wysokości psa w kłębie. Dobrze wykształcone przedpiersie. Żebra dobrze wysklepione, ale nie beczkowate, sięgające daleko do tyłu. Dolna linia: Przebiega eleganckim łukiem do tyłu, krótkie, napięte i lekko podciągnięte boki.
OGON:
Osadzony raczej wysoko niż nisko.
KOŃCZYNY PRZEDNIE:
Patrząc od przodu powinny być proste, ustawione równolegle, o silnym kośćcu.
Łopatki:
Długie, ukośne, mocno powiązane z tułowiem, nie przesadnie umięśnione.
Ramiona:
Długie i tworzące z łopatką kąt prosty.
Łokcie:
Ani zbyt mocno przylegające do klatki piersiowej ani zbyt odstające.
Śródręcze:
Krótkie, ustawione niemal pionowo do podłoża.
Łapy:
Małe, okrągłe, zwarte; opuszki grube o twardej podeszwie.
KOŃCZYNY TYLNE:
Bardzo silnie umięśnione, mięśnie twarde i plastycznie uwidocznione. Kończyny oglądane z tyłu powinny być proste.
Udo:
Długie i szerokie. Kąt stawu biodrowego i kolanowego jak najmniej rozwarty.
Kolano:
W swobodnej postawie powinno sięgać do linii poprowadzonej pionowo od guza biodrowego do podłoża. Podudzie: Bardzo muskularne.
Staw skokowy:
Mocny, dobrze zaznaczony, lecz bez zgrubień. Kąt w stawie skokowym wynosi ok. 140°.
CHODY:
Energiczne, pełne siły i elegancji.
SKÓRA:
Sucha, elastyczna, bez fałd.
SZATA:
Włos:
Krótki, twardy, lśniący i przylegający do skory.
Umaszczenie:
Żółte lub pręgowane. Maść żółta występuje w rożnych odcieniach, od jasnożółtego do ciemnoczerwonobrązowego, przy czym za najładniejsze uważane jest umaszczenie pośrednie (czerwonoźółte). Maska czarna. Odmiana pręgowana ma na żółtym tle w wymienionych wyżej odcieniach, ciemne lub czarne pręgi przebiegające w kierunku żeber. Barwa tła musi wyraźnie kontrastować z barwą pręg. Białe znaczenia nie są zasadniczo niepożądane, mogą wręcz korzystnie wpływać na estetykę umaszczenia.
Przydomek:
Little Child of the West Wind
Imię domowe:
Tango
Rasa:
Bokser
Wiek:
Dorosły 100%
Grupa:
II FCI
Ocena:
~ na razie brak
Opis:
Miły, wesoły pies. Wzorcowy. Chętnie pozuje. Ciągle w ruchu, nie licząc chwil, kiedy się ,,puszy,,. Przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt. Posłuszny.
Przydomek:
Crystal Soul's Cyryl Happy Dog
Imię domowe:
Cyryl
Rasa:
Owczarek niemiecki
Wiek:
Dorosły 100%
Grupa:
I FCI
Opis:
Spokojne, rozsądne psisko. Czasami wydaje się być nawet trochę ,,rozlazły''. Mądry i wyjątkowo sympatyczny. Po prostu kochany pieszczoch, który nie wie, że jest za duży żeby włazić na kolanka ^^
Przydomek:
Dream of the Pale Morning Sky
Imię domowe:
Cytra
Rasa:
Bokser
Wiek:
Dorosły 100%
Grupa:
II FCI
Ocena:
~ na razie brak
Opis:
Wesoła, energiczna sunia. Ma świra na punkcie wszelkiej maści zabawek i piszczałek. Syrena straży pożarnej wywołuje u niej ataki szczekania ^^' Ciężko nad nią zapanować gdy dostanie ,,głupawki''. Cyrylo to jej najlepszy psi przyjaciel.
Przydomek:
Sos Mi Vida Great Britain Brittany
Imię domowe:
Brittany
Rasa:
Owczarek niemiecki
Wiek:
Dorosły 100%
Grupa:
I FCI
Opis:
Trochę nieśmiała. Najlepiej czuje się w towarzystwie Bailey, która odciąga od niej wszystkie inne psy. Kochana sunia, która chyba jako jedyna w hodowli umie naprawdę współczuć. Wyjątkowa pocieszycielka :]
Przydomek:
Beautiful Pride's World's Star Bailey
Imię domowe:
Bailey
Rasa:
Golden Retriever
Wiek:
Dorosły 100%
Grupa:
VIII FCI
Opis:
Psia błyskawica. Raz jest tu, raz tam. Bez przerwy biega. Wystarczy, że zaóważy jakąś kałużę, rów z wodą czy paskudne bajorko i żadna siła nie może powstrzymać jej od wytaplania się. Dużo potem mycia, ale ona lubi się kąpać. Gorzej z czesaniem i suszeniem...
Przydomek:
Bianka my chocolate dream 'You are my number one of Les Furailles
Imię domowe:
Bianka
Rasa:
American Cocker Spaniel
Wiek:
Dorosły 100%
Grupa:
VIII FCI
Opis:
Mała, słodka i sympatyczna. Jak wszystkie cockery. Ona jednak ma w sobie to ,,coś'', co przyciąga ludzi i psy jak magnes. Wystarczy spojrzeć jej w oczy, żeby od razu wyczytać tę iskierkę wesołości i inteligencji. Ciężko to zaóważyć, ponieważ na codzień jest spokojna i wyjątkowo posłuszna. Bez trudu dotrzymuje kroku swoim dużym kompanom. Potrafi się też odgryźć, kiedy któryś z bokserów nie chce dać jej spokoju. Bardzo dobrze sobie radzi, choć jest najmniejsza w sforze.
Przydomek:
Que Nada's Alteration Plans Amiss
Rasa:
Chart afgański
Płeć:
suka
Wiek:
100% dorosły
Grupa:
X FCI
Opis:
Wyjatkowo miła psina. Na zdjęciu jest w ,,dorosłej'' pozie, chociaż na razie jest jeszcze szczeniakiem. Podobnie jak Cyryla mam ją od Luny. Sunia trochę ,,podróżowała'' między hodowlami, w końcu jednak zatrzymała się u mnie. Oczywiście Cyryl od razu wziął ją pod swoje opiekuńcze skrzydła i obronił przed stłamszeniem przez reszte psów ^^' (I tak by się im nie udało, bo Amiss jest przecież chartem. Nawet boksery by jej nie dogoniły xP)
Błękitny Raj
wł. Marcioh (American Cocker Spaniel, Husky)
Que Nada
wł. Luna (Chart afgański)
Shivara
wł. Seterka (Seter irlandzki)
Beautiful Pride
wł. Kida (Golden Retriever, Berneńczyk)
Vesiare
wł. Arietta (Chiński grzywacz)
PODZIĘKOWANIA
Dla Luny
za wyhodowanie tak cudownego psa jak Cyryl i oczywiście za danie mi go ^^
za komentowanie moich tematów hodowli ^^
Dla Marcioha
za zapoznanie mnie z programem takim jak Gifat
za ,,zrobienie’’ mi pierwszych zdjęć bez tła
za bezinteresowne wsparcie niezależnie od sytuacji
Dla Seterki
za to że pomagała mi jak mogła
za to że zawsze mogłam z nią pogadać
za uczestnictwo w prawie każdym moim IPO ^^
Dla Monity (Lintu?)
za wyhodowanie tak miłego pieska jak Brittany
Dla ~Kate~
za czepianie się kiedy trzeba było ^^
za namawianie mnie do organizowania zawodów
Dla Kidy
za moją cudną Bailey
Dla Arietty
za kochaną Biankę
Dla całej reszty
za bycie sobie ^^
w przygotowaniu
kaya_silver@op.pl
gg 8941889
Czy podoba ci się hodowla?
Czy podobają ci się psy w hodowli?
Który najbardziej?
Czy byłbyś/byłabyś zainteresowany/-a szczeniakiem po którymś z nich?
Co myślisz o nazwie hodowli?
Co myślisz o imionach psów?
Twoim zdaniem, który pies ma najwieksze szanse na wystawach?
Napisz coś od siebie.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by
Sopel
&
Programosy
Regulamin